Artykuł sponsorowany

Jakie typy akumulatorów stosuje się w autach osobowych?

Jakie typy akumulatorów stosuje się w autach osobowych?

Akumulatory samochodowe to nieodłączny element każdego pojazdu, który gwarantuje jego prawidłowe funkcjonowanie. W związku z dynamicznym rozwojem technologii, na rynku pojawiają się coraz to nowsze rodzaje baterii, które różnią się między sobą pod względem konstrukcji, materiałów czy zastosowań. Warto zatem przyjrzeć się bliżej temu zagadnieniu i poznać różne typy akumulatorów stosowanych w autach osobowych. W tym artykule odpowiemy na pytania dotyczące najpopularniejszych rodzajów baterii samochodowych, ich zalet i wad oraz kierunków rozwoju tej branży.

Jakie są najpopularniejsze rodzaje akumulatorów samochodowych?

Na rynku motoryzacyjnym dominują trzy główne typy akumulatorów stosowanych w autach osobowych. Są to akumulatory kwasowo-ołowiowe, żelowe oraz litowo-jonowe. Akumulatory kwasowo-ołowiowe to najbardziej tradycyjne rozwiązanie, które można spotkać w większości pojazdów. Charakteryzują się one prostą budową oraz niską ceną, co sprawia, że są powszechnie stosowane. Akumulatory żelowe to bardziej zaawansowane technologicznie urządzenia, które wypełnione są specjalnym żelowym elektrolitem. Dzięki temu są one bardziej odporne na wstrząsy oraz działanie wysokich temperatur.

Każdy z wymienionych typów akumulatorów ma swoje zalety i wady. Akumulatory kwasowo-ołowiowe są przede wszystkim tanie i łatwo dostępne, jednak ich żywotność jest stosunkowo krótka, a także są ciężkie i mniej przyjazne dla środowiska. Akumulatory żelowe cechują się dłuższą żywotnością oraz lepszą wydajnością w ekstremalnych warunkach, ale ich cena jest wyższa niż w przypadku akumulatorów kwasowo-ołowiowych. Akumulatory litowo-jonowe oferują najwyższą gęstość energii oraz długą żywotność, jednak ich koszt jest znacznie wyższy niż pozostałych rodzajów baterii.

W jakich pojazdach stosuje się poszczególne rodzaje akumulatorów?

Akumulatory kwasowo-ołowiowe można spotkać przede wszystkim w autach z silnikiem spalinowym oraz niektórych hybrydach. Są one powszechnie stosowane ze względu na niską cenę oraz prostą konstrukcję. Akumulatory żelowe są często wykorzystywane w pojazdach specjalistycznych, takich jak wózki widłowe czy samochody terenowe, ze względu na ich odporność na wstrząsy i działanie wysokich temperatur. Akumulatory litowo-jonowe są natomiast coraz częściej stosowane w samochodach elektrycznych oraz hybrydach plug-in, które wymagają wydajniejszych i lżejszych baterii o długiej żywotności.