Artykuł sponsorowany

Jakie są najpopularniejsze rodzaje dźwigów?

Jakie są najpopularniejsze rodzaje dźwigów?

Dźwigi są niezbędnym elementem wielu branż, takich jak budownictwo, transport czy energetyka. Dzięki nim możliwe jest przenoszenie ciężkich ładunków na dużą wysokość czy przemieszczanie ich na znaczne odległości. W zależności od potrzeb i specyfiki danego sektora, stosowane są różne rodzaje dźwigów. W poniższym artykule przedstawiamy najpopularniejsze z nich oraz ich zastosowanie w Polsce.

Dźwigi wieżowe – nieodłączny element budowy wysokościowców

Dźwigi wieżowe to jedne z najbardziej rozpoznawalnych i powszechnie używanych maszyn na placach budowy. Charakteryzują się wysokim, sztywnym masztem, na którym zamocowany jest wahadłowy wysięgnik. Dźwigi te są w stanie podnieść ładunki o masie nawet kilkudziesięciu ton na wysokość przekraczającą 100 metrów. W Polsce dźwigi wieżowe są szczególnie popularne w przypadku budowy wysokościowców, takich jak Varso Tower w Warszawie czy Olivia Star w Gdańsku. Dzięki swojej konstrukcji pozwalają na efektywne wykorzystanie przestrzeni oraz szybkie przemieszczanie ładunków pomiędzy różnymi kondygnacjami.

Dźwigi samochodowe – mobilność i elastyczność w jednym

Dźwigi samochodowe, zwane także dźwigami mobilnymi, to maszyny montowane na specjalnych pojazdach, których głównym zadaniem jest przenoszenie ładunków. Dzięki swojej konstrukcji są niezwykle elastyczne i mogą być szybko przemieszczane pomiędzy różnymi lokalizacjami. Samochodowe dźwigi w Krakowie i nie tylko są wykorzystywane zarówno w budownictwie, jak i w transporcie czy energetyce. Przykładowo, podczas budowy dróg czy mostów często stosuje się dźwigi samochodowe do przenoszenia betonowych elementów konstrukcyjnych. Ponadto, ze względu na swoją mobilność, tego typu dźwigi są często wykorzystywane przy pracach serwisowych czy montażowych, np. przy wymianie transformatorów czy montażu reklam.

Dźwigi żurawie – wszechstronność i precyzja

Dźwigi żurawie to kolejny popularny rodzaj maszyn dźwigowych, który charakteryzuje się wysoką precyzją oraz wszechstronnością zastosowań. Składają się z wysięgnika, który może być teleskopowy lub kratowy, oraz z mechanizmu obrotowego, umożliwiającego obrót wysięgnika wokół własnej osi. W Polsce dźwigi żurawie są wykorzystywane w różnych branżach, takich jak budownictwo, transport czy energetyka. Przykładowo, podczas budowy mostów czy wiaduktów często stosuje się dźwigi żurawie do przenoszenia ciężkich elementów konstrukcyjnych.