Artykuł sponsorowany

Jaka jest trwałość okien PCV?

Jaka jest trwałość okien PCV?

Okna PCV cieszą się coraz większą popularnością wśród polskich klientów. Ich trwałość, energooszczędność oraz łatwość w utrzymaniu sprawiają, że są one coraz częściej wybierane zarówno do nowych budynków, jak i podczas wymiany stolarki okiennej w starszych domach. Czy jednak rzeczywiście warto zainwestować w okna PCV? Jak porównują się one z innymi materiałami stosowanymi w produkcji okien? W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania, porównując trwałość okien PCV z oknami drewnianymi i aluminiowymi.

Trwałość okien PCV

Okna PCV są wykonane z tworzywa sztucznego, które jest odporne na działanie czynników atmosferycznych, takich jak deszcz, śnieg czy promieniowanie UV. Dzięki temu nie ulegają one korozji ani nie zmieniają swojego kształtu pod wpływem temperatury. Producentów okien PCV deklaruje, że ich żywotność wynosi od 20 do nawet 50 lat, jednak wiele czynników wpływa na rzeczywistą trwałość tych produktów.

Porównanie z oknami drewnianymi

Okna drewniane są wykonane z naturalnego surowca, który jest nie tylko ekologiczny, ale także zapewnia doskonałą izolację termiczną i akustyczną. W przeciwieństwie do okien PCV, drewno jest materiałem niewymagającym konserwacji, jednak wymaga regularnego malowania lub impregnacji. Trwałość okien drewnianych zależy od gatunku drewna oraz jakości wykonania, a ich żywotność może wynosić od 30 do nawet 100 lat. Niestety, drewniane okna są również podatne na działanie szkodników oraz mogą ulegać deformacji pod wpływem wilgoci.

Porównanie z oknami aluminiowymi

Okna aluminiowe to kolejna alternatywa dla okien PCV. Są one wykonane z lekkiego i wytrzymałego materiału, który jest odporny na korozję oraz nie wymaga konserwacji. Okna aluminiowe są szczególnie polecane dla dużych przeszkleń oraz w miejscach o wysokim natężeniu hałasu, ze względu na swoją doskonałą izolację akustyczną. Ich trwałość może sięgać nawet 50 lat, jednak są one znacznie droższe niż okna PCV czy drewniane.

Czynniki wpływające na trwałość okien

Warto zwrócić uwagę, że trwałość okien zależy od wielu czynników, takich jak jakość materiałów, sposób montażu czy ekspozycja na warunki atmosferyczne. W przypadku okien PCV, kluczowe znaczenie mają profil oraz uszczelki, które odpowiadają za szczelność i izolację termiczną. Ważne jest również, aby okna były montowane przez doświadczonych fachowców, którzy zapewnią właściwe osadzenie oraz uszczelnienie. Regularne konserwacje, takie jak smarowanie zawiasów czy czyszczenie uszczelek, również wpłyną na długowieczność okien.