Artykuł sponsorowany

Jak wygląda kanałowe leczenie zębów?

Jak wygląda kanałowe leczenie zębów?

Leczenie kanałowe zębów to niezwykle ważny zabieg dentystyczny, który pozwala na uratowanie zęba przed ekstrakcją. W Polsce coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z konieczności dbania o zdrowie jamy ustnej, a leczenie kanałowe stało się jednym z najpopularniejszych zabiegów stomatologicznych.

Czym jest leczenie kanałowe zębów?

Leczenie kanałowe, zwane również endodoncją, to zabieg polegający na usunięciu martwej miazgi z wnętrza zęba oraz oczyszczeniu i dezynfekcji kanałów korzeniowych. Miazga to tkanka zawierająca naczynia krwionośne i nerwy, które mogą ulec zakażeniu w wyniku próchnicy, pęknięcia zęba czy urazu. Nieleczone zakażenie może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak ropień czy utrata zęba.

Leczenie kanałowe rozpoczyna się od znieczulenia miejscowego, aby pacjent nie odczuwał bólu podczas zabiegu. Następnie dentysta wykonuje otwór w koronie zęba, aby uzyskać dostęp do miazgi. Po usunięciu martwej miazgi i oczyszczeniu kanałów korzeniowych, stosuje się środki dezynfekujące oraz wypełnia kanały specjalnym materiałem uszczelniającym. Na koniec ząb zostaje odbudowany za pomocą plomby lub korony protetycznej. 

Kiedy konieczne jest leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe jest konieczne w przypadku zaawansowanej próchnicy, która dotarła do miazgi oraz w sytuacjach, gdy doszło do pęknięcia lub złamania zęba, a także w wyniku urazów. Objawy, które mogą świadczyć o potrzebie leczenia kanałowego, to silny ból zęba, szczególnie podczas jedzenia, opuchlizna dziąsła wokół zęba, przebarwienia zęba czy odbicie gorąca lub zimna na ból. W przypadku wystąpienia takich objawów należy jak najszybciej udać się do dentysty.

Leczenie kanałowe w Białymstoku

Leczenie kanałowe w Białymstoku wykonywane jest w wielu gabinetach stomatologicznych, gdzie można oczekiwać usług na najwyższym poziomie. Wybierając odpowiedni gabinet warto zwrócić uwagę na doświadczenie lekarza oraz stosowane metody i technologie. Nowoczesne urządzenia, takie jak mikroskop endodontyczny czy systemy mechanicznego opracowywania kanałów, pozwalają na precyzyjne i skuteczne leczenie kanałowe. Warto również sprawdzić opinie innych pacjentów oraz ceny oferowanych zabiegów, aby wybrać najlepszą opcję dla swojego zdrowia.