Artykuł sponsorowany

Jak przebiega kremacja ciała?

Jak przebiega kremacja ciała?

Kremacja ciała to proces, który dla wielu osób może wydawać się tajemniczy i nieznany. W Polsce coraz więcej osób decyduje się na tę formę pochówku. W tym artykule przyjrzymy się, jak przebiega proces kremacji oraz jakie są jego etapy.

Przeczytaj również: Jakie usługi świadczy zakład pogrzebowy?

Przygotowanie do kremacji

Przed przystąpieniem do kremacji ciała, konieczne jest uzyskanie zgody na ten rodzaj pochówku od najbliższych zmarłego oraz załatwienie wszelkich formalności prawnych. Następnie trumna z ciałem zostaje przewieziona do krematorium w Sopocie, gdzie pracownicy przygotowują ją do procesu kremacji. Trumna musi spełniać określone wymogi techniczne, takie jak wykonanie z materiałów łatwopalnych i ekologicznych. Przed wprowadzeniem trumny do pieca kremacyjnego, należy zdjąć wszelkie metalowe elementy oraz sprawdzić, czy w środku nie ma żadnych przedmiotów mogących utrudnić proces kremacji.

Proces spalania ciała

Gdy trumna z ciałem zostaje wprowadzona do pieca kremacyjnego, rozpoczyna się proces spalania ciała. Temperatura wewnątrz pieca wynosi od 800 do 1000 stopni Celsjusza, co pozwala na całkowite spalenie ciała oraz trumny. Proces ten trwa zazwyczaj od 60 do 90 minut, w zależności od wielkości ciała oraz rodzaju trumny. W czasie kremacji wytwarzają się gazy i dym, które są oczyszczane w specjalnych filtrach, zanim zostaną wydalone na zewnątrz budynku krematorium.

Obróbka prochów

Po zakończeniu procesu spalania ciała, pozostają jedynie prochy oraz resztki metalowe, takie jak nity czy elementy protez. Prochy są ostudzone, a następnie przesiewane w celu oddzielenia od nich wszelkich metalowych fragmentów. Pozostałe po kremacji prochy są umieszczane w specjalnym młynie, który mieli je na drobniejsze cząstki. Proces ten pozwala na uzyskanie jednorodnej konsystencji prochów, które są następnie przeznaczone do umieszczenia w urnie.

Przekazanie prochów rodzinie

Ostatnim etapem procesu kremacji jest przekazanie prochów zmarłego jego najbliższym. Prochy są umieszczane w urnie, która może być wykonana z różnych materiałów, takich jak drewno, kamień czy metal. Rodzina może wybrać urnę spośród dostępnych wzorów w krematorium lub przynieść własną. Następnie urna z prochami może zostać przekazana rodzinie, która decyduje o miejscu pochówku prochów – mogą one zostać złożone na cmentarzu, w grobowcu rodzinnym, rozsypane w wybranym miejscu czy przechowywane w domu.