Artykuł sponsorowany

Jak nawozić trawnik? Podstawowe zasady

Jak nawozić trawnik? Podstawowe zasady

Nawożenie trawnika to jedno z kluczowych zadań, które należy wykonać, aby utrzymać go w doskonałym stanie przez cały sezon. Właściwe dostarczenie składników odżywczych wpływa na zdrowie, gęstość i wygląd trawy. Wbrew pozorom, nie jest to proces skomplikowany, jednak warto znać podstawowe zasady, aby uniknąć błędów i zagwarantować trawnikowi optymalne warunki wzrostu. W tym artykule przedstawiamy cztery kluczowe aspekty nawożenia trawnika, które pozwolą Ci cieszyć się pięknym i zdrowym trawnikiem przez cały rok.

Wybór odpowiedniego nawozu

Wybór właściwego nawozu dla trawnika jest kluczowy, gdyż różne rodzaje nawozów mogą dostarczać odmiennych składników odżywczych. W Polsce najpopularniejsze są nawozy mineralne, które zawierają azot (N), fosfor (P) i potas (K). Są one łatwo przyswajalne przez rośliny i szybko oddziałują na trawnik. Alternatywą są nawozy organiczne, takie jak kompost czy obornik, które działają wolniej, ale mają długotrwałe efekty. Przed zakupem nawozu warto sprawdzić jego skład oraz przeznaczenie – niektóre produkty są dedykowane do konkretnych gatunków trawy czy okresów wzrostu.

Częstotliwość i terminy nawożenia

Aby utrzymać trawnik w dobrej kondycji, należy nawozić go regularnie. Zaleca się, aby nawożenie przeprowadzać przynajmniej 3 razy w sezonie – na wiosnę, latem i jesienią. Można to zlecić profesjonalistom, korzystając z usługi pielęgnowania ogrodów w Radzyminie. Wiosenne nawożenie, najlepiej przeprowadzić w marcu lub kwietniu, kiedy to trawnik zaczyna intensywnie rosnąć. Latem warto zastosować nawóz o przedłużonym działaniu, który będzie stopniowo uwalniał składniki odżywcze. Jesienne nawożenie powinno być wykonane około sierpnia lub września, aby przygotować trawnik na zimowy odpoczynek.

Dawkowanie i sposób aplikacji

Dawkowanie nawozu jest równie ważne, jak jego wybór. Zbyt mała ilość nawozu nie dostarczy wystarczającej ilości składników odżywczych, natomiast nadmiar może prowadzić do przekarmienia trawnika i spowodować jego uszkodzenie. Aby uniknąć błędów, warto stosować się do zaleceń producenta podanych na opakowaniu nawozu. Nawóz można aplikować ręcznie lub za pomocą specjalnych rozsiewaczy, które ułatwiają równomierne rozprowadzenie produktu na powierzchni trawnika.

Podlewanie po nawożeniu

Podlewanie trawnika po nawożeniu jest niezbędne, aby składniki odżywcze mogły być przyswojone przez korzenie trawy. W przypadku nawozów mineralnych, zaleca się podlać trawnik bezpośrednio po aplikacji, aby nawóz szybko się rozpuścił i dostał do gleby. W przypadku nawozów organicznych, które działają wolniej, można poczekać kilka dni przed podlaniem.