Artykuł sponsorowany

Co to jest endodoncja i kiedy jest potrzebna?

Co to jest endodoncja i kiedy jest potrzebna?

Endodoncja to dziedzina stomatologii, która zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem schorzeń miazgi zęba oraz tkanek okołowierzchołkowych. Miazga zęba to miękka tkanka znajdująca się wewnątrz zęba, składająca się z naczyń krwionośnych, nerwów i komórek. Uszkodzenie miazgi może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, dlatego tak ważne jest właściwe leczenie endodontyczne. W tym artykule omówimy, czym jest endodoncja, kiedy jest potrzebna oraz jakie są jej zalety.

Jakie są przyczyny i objawy uszkodzenia miazgi?

Uszkodzenie miazgi zęba może być spowodowane różnymi czynnikami. Najczęstszą przyczyną jest próchnica, która niszczy szkliwo i zębinę, a następnie atakuje miazgę. Inne przyczyny to urazy mechaniczne, takie jak złamanie zęba czy uderzenie, które mogą uszkodzić miazgę bezpośrednio lub pośrednio poprzez naruszenie struktury zęba. Ponadto, zabiegi stomatologiczne, takie jak wypełnienia czy korony, mogą również prowadzić do uszkodzenia miazgi, jeśli nie zostaną prawidłowo wykonane.

Uszkodzenie miazgi zęba może objawiać się na różne sposoby. Najbardziej charakterystycznym objawem jest ból, który może być ostry, pulsujący, ciągły lub występować tylko podczas jedzenia czy picia. Inne objawy to nadwrażliwość na zimno i gorąco, obrzęk dziąsła wokół zęba, zmiana koloru zęba na ciemniejszy oraz wystąpienie ropnia w okolicy wierzchołka korzenia. Jeśli zauważysz którykolwiek z tych objawów, powinieneś jak najszybciej udać się do dentysty w celu diagnostyki i ewentualnego leczenia w ramach endodoncji w Białymstoku czy innym mieście.

Procedura leczenia endodontycznego

Leczenie endodontyczne, zwane również kanałowym, polega na usunięciu uszkodzonej miazgi z wnętrza zęba i wypełnieniu przestrzeni odpowiednim materiałem. Procedura rozpoczyna się od znieczulenia miejscowego, a następnie wykonania otworu w koronie zęba, przez który dentysta uzyskuje dostęp do miazgi. Następnie za pomocą specjalnych narzędzi usuwana jest miazga oraz bakterie i resztki tkanek z kanałów korzeniowych. Po oczyszczeniu kanałów, są one wypełniane gutaperką – materiałem, który zapobiega ponownemu zakażeniu. Na koniec zęba zakłada się wypełnienie lub koronę.

Leczenie endodontyczne ma wiele zalet. Przede wszystkim pozwala na zachowanie naturalnego zęba, co jest korzystne zarówno z punktu widzenia estetyki, jak i funkcji żucia. Ponadto, leczenie endodontyczne eliminuje ból i infekcję, co przyczynia się do poprawy ogólnego stanu zdrowia pacjenta.