Artykuł sponsorowany

3 mity na temat fotowoltaiki

3 mity na temat fotowoltaiki

Fotowoltaika zyskuje coraz większą popularność jako źródło energii odnawialnej, jednak wciąż krąży wiele nieporozumień na jej temat. W tym artykule rozwiewamy trzy najpopularniejsze mity dotyczące paneli fotowoltaicznych, które mogą wpływać na decyzje osób zainteresowanych inwestycją w tę technologię.

Mniejsza wydajność paneli w chłodniejszych klimatach

Jednym z często powtarzanych mitów jest przekonanie, że panele fotowoltaiczne działają mniej wydajnie w chłodniejszych klimatach. W rzeczywistości, temperatury poniżej 25 stopni Celsjusza mogą korzystnie wpłynąć na wydajność paneli, ponieważ niższa temperatura oznacza mniejsze straty cieplne. Panele fotowoltaiczne są testowane przy standardowej temperaturze 25 stopni Celsjusza, a ich wydajność może wzrosnąć nawet o 0,5% na każdy stopień spadku temperatury. Oczywiście, aby generować energię, panele potrzebują światła słonecznego, ale nawet w chmurkowe dni są w stanie produkować pewną ilość energii.

Konieczność stałego czyszczenia paneli

Innym utartym przekonaniem jest konieczność częstego czyszczenia paneli fotowoltaicznych. Choć regularne czyszczenie jest zalecane, aby utrzymać optymalną wydajność, nie jest to proces wymagający dużego nakładu czasu i pracy. Wystarczy sprawdzić stan paneli co kilka miesięcy i oczyścić je w razie potrzeby. W Polsce deszcz często wystarcza, aby usunąć większość zabrudzeń z powierzchni paneli. Jeżeli jednak zauważymy osadzający się kurz lub ptasie odchody, warto zadbać o ich usunięcie, gdyż mogą one wpłynąć na spadek wydajności.

Wysokie koszty inwestycji

Wielu ludzi obawia się wysokich kosztów inwestycji w fotowoltaikę w Grudziądzu. Początkowy wydatek na zakup i montaż paneli może być rzeczywiście znaczący, jednak warto spojrzeć na to jako na długoterminowe oszczędności. Koszt energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych jest niższy niż z tradycyjnych źródeł, a instalacja pozwala uniezależnić się od wzrostu cen energii. Ponadto, istnieje wiele programów rządowych i unijnych wspierających inwestycje w odnawialne źródła energii, dzięki którym można uzyskać dofinansowanie na zakup i montaż paneli fotowoltaicznych. W praktyce oznacza to, że czas zwrotu inwestycji może być krótszy, niż się spodziewamy.