You are here
Home > Wydarzenia > Wrześniowe obchody wybuchu II wojny światowej w Treblince

Wrześniowe obchody wybuchu II wojny światowej w Treblince

W dniu 5 września 2009 r.  odbyły się po raz  kolejny uroczystości patriotyczno – religijne na terenie  dawnego karnego obozu pracy.  W tym roku  na uroczystości zgromadziło się około 350 uczestników wśród nich był więzień  Zygmunt Chłopek. Dużą grupę stanowili uczniowie szkół, harcerze, kombatanci i oczywiście nie zabrakło rodzin byłych więźniów. Wartę honorową przed pomnikiem pełnili  żołnierze z Jednostki Wojskowej w Komorowie. 

Obecni byli także przedstawiciele  Urzędu Województwa Mazowieckiego  oraz władz samorządowych.  Jak co roku, w rocznicę wybuchu II wojny światowej, po półkilometrowym odcinku od żwirowni do miejsca straceń obozu w Treblince przeszła droga krzyżowa. Przed pomnikiem stojącym w miejscu straceń została odprawiona msza  święta przez księdza prałata Czesława Mazurka.  Wygłosił on również okolicznościowe kazanie. Historię obozu przybliżył Edward Kopówka – kierownik muzeum, gdyż Zygmunt Chłopek – były więzień, ze wzruszenia nie mógł tego uczynić. W przesłanym liście senator RP Waldemar Kraska przekazał  m.in. słowa: „Musimy pamiętać i modlić się aby nigdy nie powtórzył się koszmar wojny i koszmar obozów zagłady…”.

Na zakończenie  uroczystości zostały złożone kwiaty przed pomnikiem, a  kombatanci oddali hołd pomordowanym poprzez salwę honorową. Międzynarodowy transport zwłok

Fot. WikiImages / pixabay

Top