Home > O Muzeum > Treblinka – Muzeum Walki i Męczeństwa

Treblinka – Muzeum Walki i Męczeństwa

Treblinka to nazistowski obóz zagłady, który istniał w latach 1942-1943. Znajduje się na północny wschód od Warszawy.

W zasadzie w 1941 roku powstał obóz karny, który następnie zmieniono na obóz pracy (Treblinka I) i więziono w nim zarówno Polaków, jak i Żydów. Łącznie trafiło tutaj aż około 20 tys. więźniów. Zginęła połowa.

Z kolei na przełomie maja i czerwca powstał obóz zagłady – Treblinka II. Do jego budowy Niemcy zaangażowali żydowskich więźniów z Treblinki I. Pierwszy transport więźniów składać się z mieszkańców getta warszawskiego. Był to lipiec 1942 roku.

Ofiarami byli głównie Żydzi z Polski, ponad ćwierć miliona mieszkańców getta. Poza tym transportowano do niego Żydów także z Niemiec, Czech, Austrii, Słowacji, Bułgarii, Grecji, Belgii i Francji. Zamordowano w nim także około 2 tys. Sinti i Romów.

W 1943 roku na terenie obozu wybuchł bunt – około 400 więźniom udało się uciec, ale jedynie około 70 przeżyło wojnę. W listopadzie 1943 r. ostatecznie zlikwidowano obóz i zaczęto zacierać makabryczne ślady zbrodni. Niemców wyparto z okolic Treblinki w 1944 roku. Po ponad 20 latach, w 1964 roku, do oficjalnie odsłonięto Mauzoleum Walki i Męczeństwa w Treblince, a w 1981 roku podporządkowano je Muzeum Zbrojowni w Liwie.

Jednak to w 2010 roku w Treblince zorganizowano budynek w pełni funkcjonalnie – budynek muzealny z zapleczem konferencyjnym, a w 2013 roku, w 70. rocznicę powstania w obozie, wmurowano kamień węgielny pod Centrum Edukacji o Zagładzie Żydów.

pixabay / kordi_vahle