You are here
Home > Informacje > Te książki o Holokauście warto przeczytać

Te książki o Holokauście warto przeczytać

książki

Choć od największego koszmaru w dziejach ludności żydowskiej minęło wiele lat, pamięć o tym wydarzeniu jest wciąż żywa. Na rynku nie brakuje wartościowej literatury poruszającej ten temat, która porusza serce i skłania do przemyśleń.

Sylwia Winnik “Dziewczęta z Auschiwtz”

Tę książkę spośród innych o podobnej tematyce wyróżnia fakt, że opowiada ona historię życia w obozie zagłady z perspektywy kobiet. W związku z tym zwraca uwagę na takie aspekty jak ciąża, menstruacja czy wykorzystywanie kobiet jako prostytutek w domu publicznym dla Niemców. W książce poznajemy prawdziwe historie pochodzące ze wspomnień ocalałych kobiet.

Heather Morris “Tatuażysta z Aushwitz”

Nie jest to reportaż, ale oparta na faktach powieść. Jej bohaterem jest Lale Sokołow, Żyd, który po przybyciu do obozu dostaje zadanie tatuowania na więźniach ich numerów. Przeżywa piekło, ale jednocześnie poznaje miłość swojego życia, z która po wojnie bierze ślub, a ich małżeństwo trwa aż 60 lat, do śmierci kobiety. Jest to przejmująca historia opwiadającą o koszmarnej codzienności, ale równocześnie o nadziei na lepsze jutro. 

Laurence Reese “Holokaust. Nowa historia”

Autor tej książki przeprowadził setki rozmów z więźniami, katami oraz świadkami zagłady. Wynik jego ponad 25 letnich badań znalazł się w książce, będącej niezwykłym reportażem opisującym koszmar zagłady Żydów. Ciekawym aspektem tej pozycji jest to, że jej autor nie tylko opisuje mechanizm holocaustu, ale też stara się dociec jego istoty. 

Olga

Top