You are here
Home > O Muzeum > Śmierć w Treblince

Śmierć w Treblince

Cmentarz

W hitlerowskim obozie Treblinka zginęły dziesiątki tysięcy niewinnych osób. Najwięcej ludzi zginęło z głodu, wyczerpania fizycznego (więźniów obozu zmuszano do nieludzkiego wysiłku), wiele osób rozstrzelano. Człowiek oraz jego śmierć nie miały tam praktycznie żadnej wartości dla niemieckich SS-manów. Na terenie zbiorowej eksterminacji panowały twarde zasady, a porządku pilnowali przeszkoleni strażnicyTylko nielicznej grupie więźniów udało się uciec z obozu, reszta została zgładzona.

Treblinka I – taką nazwę nadano karnemu obozowi pracy, który powstał w 1941 roku, a punktem zapalnym i tym samym powodem powstania tego miejsca był atak Niemiec na Związek Radziecki. Z kolei obóz Treblinka II był obozem zagłady, powstał w 1942 i istniał do 1943 roku. Więźniowie, którzy byli transportowani do Treblinki II musieli oddać strażnikom wszystkie swoje rzeczy, po czym kierowano ich do obozu, a tak naprawdę – prosto do komór gazowych. Po dokonaniu procesu zagłady odbywała się kremacja zwłok. Na terenie obozu nie funkcjonował żaden zakład pogrzebowy.

Niemcy starali się stworzyć pozory i przybyłych więźniów z transportu witali tablicą, która informowała ich, iż trafili do obozu przejściowego, z którego to mieli trafić do obozu pracy. Więźniom wydawano pokwitowania za pozostawione rzeczy, tworząc iluzję tego, że faktycznie w Treblince będą tylko czasowo. Wszystko po to, aby ukryć przed ofiarami prawdziwy cel ich pobytu w obozie i nie wywoływać masowej paniki. Oficjalnie Niemcy nie przyznawali się do masowej zagłady i do dnia dzisiejszego wypierają się wielu faktów. 

W obozie tym, jak i w każdym innym, nikt nie przywiązywał większej wagi do tego, aby zachować obrzędy pogrzebowe zgodne z tymi, jakie wyznawał zmarły. Tysiące ludzi mordowano np. w lasach i do wykopanych dołów wrzucano ciała, tworząc tym samym miejsca zbiorowych mogił. Cały czas powstają miejsca tworzone ku pamięci ofiar, organizuje się również specjalne uroczystości dla uczczenia pamięci po zgładzonych, ekshumuje się zwłoki i organizuje godne pogrzeby ofiar oprawców.

Fot. geralt / pixabay

Partner wpisu: zaklad-pogrzebowy.com.pl

Top