You are here
Home > O Muzeum > Muzeum Treblinka – zanim zwiedzisz

Muzeum Treblinka – zanim zwiedzisz

Zanim jednak wybierzesz się do muzeum w Treblince lub innego podobnego, warto pamiętać o kilku kwestiach – poniżej znajdziesz kilka porad.

Niemieckich nazistowskich obozów zagłady i obozów pracy na terenie Polski powstało wiele – m.in. jedno z nich funkcjonowało w Treblince. Warto jednak zapoznać się z kilkoma zaleceniami, gdyż widok oraz informacje przekazywane w muzeum są drastyczne – dla wielu osób mogą okazać się zbyt dużym przeżyciem, a nawet szokiem. Jednym z zaleceń władz placówki jest to, aby zwiedzający teren byłych obozów ukończyły co najmniej 14 lat.

Młodsze dzieci mogą bardzo przeżyć wizytę w muzeum, a zatem warto o tym pamiętać przed podjęciem decyzji. Wizyta w Treblince może też wywołać ogromny ból u osób starszych – seniorom w zaawansowanym wieku odradza się zwiedzanie z troski o ich życie oraz zdrowie.

Likwidowano tu Żydów polskich, ale także m.in. greckich, czechosłowackich, niemieckich oraz austriackich. W niecałe dwa lata zamordowano tu ok. 800 tysięcy ludzi – głównie w komorach gazowych. Po powstaniu teren zalesiono, aby zatrzeć ślady, a pozostałych więźniów rozstrzelano.

Poza tym w miejscu pamięci trzeba zachować powagę oraz szacunek. Obowiązuje zakaz wprowadzania psów, jedzenia lodów, palenia papierosów oraz zbierania grzybów. Możliwe jest z kolei fotografowanie i filmowanie, ale jedynie w celach turystycznych – nie podlega ono dodatkowej opłacie. Jeśli chcemy filmować czy wykonać zdjęcia w innym celu, należy zgłosić się po pozwolenie do Dyrektora Muzeum.

Fot. Kamilijonas / pixabay

Top