You are here
Home > O Muzeum > Muzea męczeństwa – jakie wyróżniamy?

Muzea męczeństwa – jakie wyróżniamy?

W Polsce znajduje się kilka muzeów poświęconych tragicznym wydarzeniom naszego kraju i burzliwej historii. Warto je odwiedzić, mimo że wywołają w nas trudne przeżycia.

Obozów zagłady było w Polsce dużo – znacznie więcej niż tylko w Auschwitz. Poniżej przypominamy wybrane z nich, ale w kolejnych wpisach pojawią się również inne.

Konzentrationslager Auschwitz to kompleks nazistowskich obozów koncentracyjnych, założonych przez Niemców, m.in. obóz zagłady w Oświęcimiu oraz okolicy. To symbol Holocaustu, jedno z najważniejszych dla Polaków miejsc. Obóz ten działał w latach 1940–1945 i nazywano go „fabryką śmierci”. Warto też dodać, że jest to jedyny obóz koncentracyjny na liście światowego dziedzictwa UNESCO – od 1979 roku. Należy go szukać pod oficjalną nazwą, która brzmi „Auschwitz-Birkenau”. W 1947 roku w części tego zespołu powstało muzeum – na pamiątkę ofiar oraz jako dokumentacja nieludzkiej zbrodni niemieckich okupantów.

Muzeum Treblinka. Niemiecki nazistowski obóz zagłady i obóz pracy – oddalony jest tylko około 70 k m od Warszawy. Warto się tu wybrać, ale trzeba mieć świadomość, że miejsce poruszy każdego. Znajduje się tu m.in. las bloków kamiennych i kamienny monument upamiętniający śmierć 800 tysięcy Żydów. W Treblince byli mordowani w komorach gazowych. W 1943 roku w obozie wybuchło powstanie, Niemcy go w końcu zlikwidowali, a cały teren zaorali.

Państwowe Muzeum na Majdanku – działa od 1979 roku. „Majdanek”, czyli Konzentrationslager Lublin – niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny w Lublinie, funkcjonujący w latach 1941-1944. „Majdanek” to jego potoczna nazwa – nazwano tak jedną z dzielnic Lublina (Majdan Tatarski).

scholty1970 / pixabay

Top