You are here
Home > Wydarzenia > “Iwan Groźny z Treblinki” – o czym opowiada nowy serial Netflixa?

“Iwan Groźny z Treblinki” – o czym opowiada nowy serial Netflixa?

netflix

Osobom, którym historia Holokaustu jest bliska, z pewnością serce zabiło szybciej na wieść, że słynna platforma streamingowa Netflix wypuszcza serial z Treblinką w nazwie. Na czym oparto jego fabułę?

Sprawa Iwana Demianiuka

Produkcja “Iwan Groźny z Treblinki” to miniserial dokumentalny, który opowiada o sprawie Iwana Demianiuka. Bohater dokumentu to ukraiński zbrodniarz wojenny. Przeszedł ponurą drogę od ofiary do kata, ponieważ początkowo służył w Armii Czerwonej, następnie został wzięty do niewoli niemieckiej i wówczas zgłosił się do pomocy w obozie koncentracyjnym w Treblince. Swoje przezwisko Iwan Groźny zawdzięcza okrutnym praktykom, jakich się dopuszczał. Trafił w końcu przed sąd, ale orzeczenie w jego sprawie kilkukrotnie zmieniano. W latach 80. został skazany na śmierć, później jednak na jaw wyszły dowody, że Demianiuk nigdy nie służył w Treblince, a przezwisko Iwan Groźny tyczy się w rzeczywistości innego mężczyzny, Iwana Marczenko. Oczyszczono więc Demianiuka z zarzutów, wypuszczono na wolność oraz przywrócono obywatelstwo. Ponowne dochodzenie wykazało jednak, że Demianiuk brał udział w mordowaniu Żydów, a w 2011 roku ostatecznie skazano go na 5 lat więzienia. Mężczyzna rok później zmarł, nie doczekawszy końca postępowania apelacyjnego.

Kontrowersje wokół serialu

Atmosfera wokół produkcji nie jest pozbawiona kontrowersji. Twórcom zarzuca się przeinaczanie niektórych faktów, a także przedstawienie mapki współczesnej Polski z naniesionymi obozami, co może sugerować udział Polaków w zbrodniach na Żydach.

Olga, f: Jade87/ Pixabay

Top