You are here
Home > Wydarzenia > 24 marca – niezwykły dzień upamiętniający postawę Polaków

24 marca – niezwykły dzień upamiętniający postawę Polaków

Muzeum Treblinka to muzeum martyrologii upamiętniające obóz pracy i obóz zagłady w Treblince. Udać się tutaj możecie na wystawy stałe i czasowe. Jedna z takich wystaw upamiętnia niezwykłą postawę Polaków…

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów

24 marca nie jest zwyczajnym dniem. Nie jest nim od 20 marca 2018 roku, kiedy to Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej podpisał ustawę ustanawiającą 24 marca Narodowym Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. To symboliczna data, bo właśnie tego dnia 1944 roku Niemcy zamordowali rodzinę Ulmów ze wsi Markowa na Podkarpaciu. Życie stracił Józef Ulma, jego ciężarna żona Wiktoria oraz szóstka ich dzieci. Stracili życie za to, że ukrywali Żydów.

Wystawa w Muzeum w Treblince

Dzień ten oraz pomaganie Żydom zostało upamiętnione w Muzeum w Treblince wystawą czasową zatytułowaną „Moi Żydowscy rodzice, moi polscy rodzice”. Wystawa ta opowiada o losie żydowskich dzieci wychowywanych przez rodziców polskich.

Polacy pomagający Żydom

Żydom pomagała nie tylko rodzina Ulmów. Jest mnóstwo polskich rodzin, w których opowiada się historie z czasów drugiej wojny światowej, kiedy babcia czy ciocia szły do lasu, aby zanieść jedzenie ukrywającym się Żydom. Słynna jest też rodzina Lubkiewiczów zamordowanych za sprzedaż chleba dwóm Żydówkom. W wielu polskich domach moglibyśmy znaleźć takie historie.

Fot. hurk / pixabay

Top